Overview
The Valtra A114 is a 4WD utility tractor produced between 2017 and 2020 featuring an AGCO Power 4.4L 4-cylinder turbocharged diesel engine. It is rated at 107 horsepower and equipped with either a 12-speed or 16-speed power shuttle transmission with four-speed power shift capabilities.
Ideal Applications
Powertrain and Engine Configuration:
The unit is powered by a 268.5 cubic inch liquid-cooled diesel engine delivering 110 maximum horsepower and 308 lb-ft of torque at 1500 RPM.
Transmission and PTO Specifications:
The HiTech4 transmission system provides up to 16 forward and reverse gears while the independent rear PTO operates at 540 or 540E speeds at 1920 engine RPM.
Chassis and Weight Capacities:
With an operating weight of 8818 lbs, the tractor supports a maximum capacity of 18739 lbs and features a 95.7-inch wheelbase with 17.2 inches of front axle clearance.
Production
| Description | Utility tractor |
|---|---|
| Manufacturer | Valtra (a part of AGCO) |
Engine
| Engine type | AGCO Power 4.4L 4-cyl diesel |
|---|---|
| Exhaust fluid (DEF) | 5.3 gal (20.1 L) |
| Fuel tank | 39.6 gal (149.9 L) |
| Bore/Stroke | 4.25x4.72 inches (108 x 120 mm) |
| Description | AGCO Power 44 AWFC / turbocharged intercooled diesel / 4-cylinder / liquid-cooled |
| Displacement | 268.5 ci (4.4 L) |
| Maximum Power | 110 hp (82.0 kW) |
| Power | 107 hp (79.8 kW) |
| Starter | electric |
| Starter volts | 12 |
| Torque | 308 lb-ft (417.6 Nm) |
| Torque RPM | 1500 |
Transmission
| Gears | 12 forward and reverse / 16 forward and reverse |
|---|---|
| Transmission | HiTech4 |
| Type | power shuttle / four-speed power shift |
| Transmission type | 12-speed power shuttle / 16-speed four-speed power shift |
| Transmission type | 12-speed power shuttle / 16-speed four-speed power shift |
Mechanical
| Cab | Cab standard with available air-conditioning. |
|---|---|
| Description | Power steering / Wet disc brakes |
| Drive type | Four-wheel drive |
Hydraulics
| Pump flow | 25.9 gpm (98.0 lpm) |
|---|---|
| Type | open center |
PTO
| Clutch | electro-hydraulic |
|---|---|
| Engine RPM | 540@1920 |
| Rear PTO | independent |
| Rear PTO Type | 540/540E |
Electrical
| Battery volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions & Tires
| Clearance (front axle) | 17.2 inches (43 cm) |
|---|---|
| Height (cab) | 106.8 inches (271 cm) |
| Length | 171.5 inches (435 cm) |
| Wheelbase | 95.7 inches (243 cm) |
| Weight | 8818 lbs (3999 kg) |
| Wheelbase | 95.7 inches (243 cm) |
References
| Description | A Series published in 2019, by Valtra |
|---|
Valtra A114 Weight
| Max capacity | 18739 lbs (8500 kg) |
|---|---|
| Max front axle | 7716 lbs (3499 kg) |
| Max rear axle | 14110 lbs (6400 kg) |
| Operating | 8818 lbs (3999 kg) |