Overview
The Valtra N174 is a 4WD row-crop tractor produced between 2015 and 2020 as part of the N Series. It is powered by an AGCO Power 4.9L 4-cylinder turbocharged intercooled diesel engine rated at 162.3 hp, reaching a maximum of 198.5 hp.
Ideal Applications
Engine and Power Output:
Equipped with a Stage 4 emissions-compliant AGCO Power 49 AWF engine, the tractor produces 501.5 lb-ft of torque at 1500 RPM.
Transmission and Drive Configuration:
The mechanical layout features four-wheel drive combined with either a 30-speed five-speed power shift or a continuously-variable transmission.
Hydraulic and Lift Capacity:
The system utilizes an open center hydraulic pump with a flow rate of 19.3 gpm and provides a rear lift capacity of 17534 lbs.
Production
| Description | Row-Crop tractor |
|---|---|
| Manufacturer | Valtra (a part of AGCO) |
Engine
| Engine type | AGCO Power 4.9L 4-cyl diesel |
|---|---|
| Exhaust fluid (DEF) | 11.9 gal (45.0 L) |
| Fuel tank | 62.1 gal (235.0 L) |
| Bore/Stroke | 4.25x5.28 inches (108 x 134 mm) |
| Description | AGCO Power 49 AWF / turbocharged intercooled diesel / 4-cylinder / liquid-cooled |
| Displacement | 299.8 ci (4.9 L) |
| Emissions | Stage 4 |
| Maximum Power | 198.5 hp (148.0 kW) |
| Power | 162.3 hp (121.0 kW) |
| Rated RPM | 2100 |
| Starter | electric |
| Starter volts | 12 |
| Torque | 501.5 lb-ft (680.0 Nm) |
| Torque RPM | 1500 |
Transmission
| Gears | 30 forward and reverse / infinite forward and reverse |
|---|---|
| Transmission | Hi Tech |
| Type | five-speed power shift / continuously-variable transmission |
| Description | continuously-variable transmission |
| Transmission type | 30-speed five-speed power shift |
| Description | continuously-variable transmission |
| Transmission type | 30-speed five-speed power shift |
Mechanical
| Cab | Cab standard with air-conditioning. |
|---|---|
| Description | Power steering / Wet disc brakes |
| Drive type | Four-wheel drive |
Hydraulics
| Pump flow | 19.3 gpm (open) (73.1 lpm) |
|---|---|
| Rear valves | 2 to 5 |
| Type | open center |
Hitch
| Rear lift | 17534 lbs (7953 kg) |
|---|
PTO
| Front PTO | independent OptOptional |
|---|---|
| Front PTO Type | 1000 |
| Rear PTO | independent |
| Rear PTO Type | 540/1000 |
Electrical
| Battery volts | 12 |
|---|---|
| Charging system | alternator |
| Ground | negative |
Dimensions & Tires
| Ground clearance | 21.7 inches (55 cm) |
|---|---|
| Height (cab) | 116.5 inches (295 cm) |
| Length | 183.3 inches (465 cm) |
| Max weight | 24251 lbs (11000 kg) |
| Operating weight | 13889 lbs (6300 kg) |
| Wheelbase | 104.9 inches (266 cm) |
| Weight | 13889 lbs (6300 kg) |
| Wheelbase | 104.9 inches (266 cm) |
References
| Description | N Series published in 2019, by Valtra |
|---|