Overview
The Valtra Q225 is a row-crop farm tractor produced since 2022, powered by an AGCO Power 7.4L 6-cylinder diesel engine and a continuously variable transmission. This four-wheel drive model is equipped with a closed-center load sensing hydraulic system delivering 52.8 gpm and supports a maximum rear lift capacity of 21,356 lbs.
Ideal Applications
Engine Performance and Emissions:
The 7.4L turbocharged diesel engine is Stage V compliant, delivering 226.6 hp at a rated 1950 RPM and reaching a maximum torque of 737.6 lb-ft at 1500 RPM.
Hydraulic and Hitch Specifications:
This tractor utilizes a closed-center load sensing hydraulic system with a pump flow of 52.8 gpm, supporting a rear lift capacity of 21,356 lbs and a front lift capacity of 9,442 lbs.
Transmission and Operational Weight:
The Q225 is configured with a continuously variable transmission providing infinite forward and reverse gears and has a standard operating weight of 20,283 lbs with a 120.1-inch wheelbase.
Production
| Description | Row-Crop tractor |
|---|---|
| Manufacturer | Valtra (a part of AGCO) |
Engine
| Engine type | AGCO Power 7.4L 6-cyl diesel |
|---|---|
| Exhaust fluid (DEF) | 11.9 gal (45.0 L) |
| Fuel tank | 113.6 gal (430.0 L) |
| Bore/Stroke | 4.25x5.28 inches (108 x 134 mm) |
| Description | AGCO Power 74 LFTN-D5 / turbocharged intercooled diesel / 6-cylinder / liquid-cooled |
| Displacement | 449.6 ci (7.4 L) |
| Emissions | Stage V |
| Idle RPM | 850-1950 |
| Maximum Power | 335.3 hp (250.0 kW) |
| Oil change | 600 h |
| Power | 226.6 hp (169.0 kW) |
| Rated RPM | 1950 |
| Starter | electric |
| Starter volts | 12 |
| Torque | 737.6 lb-ft (1000.2 Nm) |
| Torque RPM | 1500 |
Transmission
| Description | continuously-variable transmission |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
| Type | continuously-variable transmission |
Mechanical
| Cab | Cab standard with air-conditioning. |
|---|---|
| Drive type | Four-wheel drive |
Hydraulics
| Front valves | 2 to 4 |
|---|---|
| Pump flow | 52.8 gpm (199.8 lpm) |
| Rear valves | 4 or 5 |
| SCV flow | 31.7 gpm (standard) (120.0 lpm) |
| Type | closed-center load sensing |
Hitch
| Front lift | 9442 lbs (4282 kg) |
|---|---|
| Rear lift | 21356 lbs (9687 kg) |
PTO
| Engine RPM | 540E@1577 / 1000@1900 |
|---|---|
| Front PTO | independent OptOptional |
| Front PTO Type | 1000 |
| Rear PTO | independent |
| Rear PTO Type | 540E/1000E/1000 |
Electrical
| Battery volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions & Tires
| Clearance (rear axle) | 23.2 inches (58 cm) |
|---|---|
| Height (cab) | 131.4 inches (333 cm) |
| Length | 218.7 inches (555 cm) |
| Max weight | 35274 lbs (16000 kg) |
| Operating weight | 20283 lbs (9200 kg) |
| Wheelbase | 120.1 inches (305 cm) |
| Width | 100.4 inches (255 cm) |
| Front tire | 600/70R30 |
| Rear tire | 710/70R42 |
| Weight | 20283 lbs (9200 kg) |
| Wheelbase | 120.1 inches (305 cm) |
| Standard tires (ag) | Front: 600/70R30. Rear: 710/70R42 |
References
| Description | Q Series published in 2022, by Valtra |
|---|