Overview
The Valtra T140 is a row-crop tractor produced in Suolahti, Finland, from 2002 to 2007. It is equipped with a 6.6L Sisu Diesel 6-cylinder intercooled turbocharged engine rated at 140 hp and features a 36-speed power shift transmission with a four-wheel drive configuration.
Ideal Applications
Engine and Power Output:
The Sisu Diesel 620 DSRAE liquid-cooled engine produces a gross 140 hp at 1800 RPM and generates 483.1 lb-ft of torque at 1100 RPM.
Transmission and Drive Configuration:
The mechanical layout includes a 36-forward and 36-reverse speed 3-speed power shift transmission with power shuttle and wet disc brakes.
Hydraulic and Hitch Capacity:
This model features a load-sensing hydraulic system with a flow of 21.6 gpm and a Type III rear hitch capable of lifting 16,976 lbs at the ends.
Production
| Description | Row-Crop tractor / Built in Suolahti, Finland |
|---|---|
| Manufacturer | Valtra |
Engine
| Engine type | Sisu Diesel 6.6L 6-cyl diesel |
|---|---|
| Fuel tank | 43.6 gal (165.0 L) |
| Bore/Stroke | 4.252x4.724 inches (108 x 120 mm) |
| Cooling system | viscous fan |
| Description | Sisu Diesel 620 DSRAE / intercooled turbocharged diesel / 6-cylinder / liquid-cooled |
| Displacement | 402.6 ci (6.6 L) |
| Power (gross) | 140 hp (104.4 kW) |
| Rated RPM | 1800 |
| Starter power | 4.8 hp (3.6 kW) |
| Starter volts | 12 |
| Torque | 483.1 lb-ft (655.1 Nm) |
| Torque RPM | 1100 |
| Engine (gross) | 140 hp (104.4 kW) |
Transmission
| Clutch | wet disc |
|---|---|
| Description | Three speed power shift with power shuttle. |
| Gears | 36 forward and reverse |
| Transmission type | 36-speed 3-speed power shift |
| Type | 3-speed power shift |
Mechanical
| Cab | Cab standard with air-conditioning. |
|---|---|
| Description | Power steering / Wet disc brakes |
| Drive type | Four-wheel drive |
Hydraulics
| Pressure | 2843 psi (196.0 bar) |
|---|---|
| Total flow | 21.6 gpm (81.8 lpm) |
| Type | load sensing |
| Valves | 2 to 4 |
Hitch
| Rear lift (at ends) | 16976 lbs (7700 kg) |
|---|---|
| Rear Type | III |
PTO
| Engine RPM | 540@1874 |
|---|---|
| Rear PTO | independent |
| Rear PTO Type | 540/1000 (1.375) |
Electrical
| Battery volts | 12 |
|---|---|
| Charging system | alternator |
| Ground | negative |
Dimensions & Tires
| Clearance (front axle) | 21.9 inches (55 cm) |
|---|---|
| Clearance (rear axle) | 21.1 inches (53 cm) |
| Height (cab) | 116.5 inches (295 cm) |
| Height (exhaust) | 114.2 inches (290 cm) |
| Length | 202.7 inches (514 cm) |
| Weight | 12456 lbs (5650 kg) |
| Wheelbase | 108.2 inches (274 cm) |
| Width | 92 inches (233 cm) |
| Front tire | 16.9R28 |
| Rear tire | 20.8R38 |
| Weight | 12456 lbs (5650 kg) |
| Wheelbase | 108.2 inches (274 cm) |
| Ag front | 16.9R28 |
| Ag rear | 20.8R38 |
References
| Description | T Series published in 2004, by Valtra |
|---|