Overview
The Valtra T180 is a 4WD row-crop tractor produced in Suolahti, Finland, between 2002 and 2007. It features a 7.4L 6-cylinder Sisu Diesel engine with Sigma Power technology, capable of generating a maximum of 189 hp when specific power shift gears are engaged.
Ideal Applications
Engine Performance and Sigma Power:
The intercooled turbocharged Sisu Diesel engine is rated at 174 hp and utilizes electronic fuel injection to increase output to 189 hp when the second or third power shift gears are selected.
Transmission and Drive Configuration:
The mechanical system is equipped with a 36-speed 3-speed power shift transmission, power shuttle, and four-wheel drive, facilitating 36 forward and reverse gears.
Hitch and Hydraulic Capacity:
This model includes a Category III rear hitch with a lift capacity of 16,976 lbs at the ends, supported by a load-sensing hydraulic system with a total flow of 23.8 gpm.
Production
| Description | Row-Crop tractor / Built in Suolahti, Finland |
|---|---|
| Manufacturer | Valtra |
Engine
| Engine type | Sisu Diesel 7.4L 6-cyl diesel |
|---|---|
| Fuel tank | 43.6 gal (165.0 L) |
| Bore/Stroke | 4.252x5.276 inches (108 x 134 mm) |
| Cooling system | viscous fan |
| Description | Sisu Diesel 634 DSRAE / intercooled turbocharged diesel / 6-cylinder / liquid-cooled / The Sigma Power electronic fuel injection provides different power levels based on load. The engine is rated at 174 HP and increases to 189 HP with the 2nd or 3rd power shift gears are selected. |
| Displacement | 449.6 ci (7.4 L) |
| Maximum Power | 189 hp*Sigma Power (140.9 kW) |
| Power (gross) | 174 hp (129.8 kW) |
| Rated RPM | 2100 |
| Starter power | 4.8 hp (3.6 kW) |
| Starter volts | 12 |
| Torque | 549.5 lb-ft (745.1 Nm) |
| Torque RPM | 1400 |
| Engine (gross) | 174 hp (129.8 kW) |
| Engine (max) | 189 hp (140.9 kW) |
Transmission
| Clutch | wet disc |
|---|---|
| Description | Three speed power shift with power shuttle. |
| Gears | 36 forward and reverse |
| Transmission type | 36-speed 3-speed power shift |
| Type | 3-speed power shift |
Mechanical
| Cab | Cab standard with air-conditioning. |
|---|---|
| Description | Power steering / Wet disc brakes |
| Drive type | Four-wheel drive |
Hydraulics
| Pressure | 2843 psi (196.0 bar) |
|---|---|
| Total flow | 23.8 gpm (90.1 lpm) |
| Type | load sensing |
| Valves | 2 to 4 |
Hitch
| Rear lift (at ends) | 16976 lbs (7700 kg) |
|---|---|
| Rear Type | III |
PTO
| Engine RPM | 540@1874 |
|---|---|
| Rear PTO | independent |
| Rear PTO Type | 1000 (1.75) |
Electrical
| Battery volts | 12 |
|---|---|
| Charging system | alternator |
| Ground | negative |
Dimensions & Tires
| Clearance (front axle) | 23.6 inches (59 cm) |
|---|---|
| Clearance (rear axle) | 23.6 inches (59 cm) |
| Height (cab) | 119.3 inches (303 cm) |
| Height (exhaust) | 116.7 inches (296 cm) |
| Length | 202.7 inches (514 cm) |
| Weight | 13118 lbs (5950 kg) |
| Wheelbase | 108.2 inches (274 cm) |
| Width | 92 inches (233 cm) |
| Front tire | 16.9R28 |
| Rear tire | 20.8R38 |
| Weight | 13118 lbs (5950 kg) |
| Wheelbase | 108.2 inches (274 cm) |
| Ag front | 16.9R28 |
| Ag rear | 20.8R38 |
References
| Description | T Series published in 2004, by Valtra |
|---|